Akademie užitých umění Malá Strana

Dnes polorozpadlé objekty areálu zvaného Hergetova cihelna vyrůstají přímo na levém břehu Vltavy u ústí Čertovky na dohled z Karlova mostu. Tvoří svojí různorodostí neopakovatelný piedestál pro Pražský hrad - dominantu Malé Strany a Hradčan - a to obzvlášť pro pohledy od Staroměstské mostecké věže a z Křížovnického náměstí. Těžištěm zamýšleného areálu Akademie užitých umění Malá Strana je budova s věžičkou, původně půdorysem tvaru písmena U, s jedním křídlem podél břehu řeky. Je to soubor objektů, vzniklý na místě dřevěné koželužny. Plány ke stavbě zhotovil František Bertschneider (1781),
Hergetova cihelna
malé změny provedl pan Herget (1790 - 1792). Cihelnou huť, která zde vyrostla, koupil a radikálně přestavěl stavitel Josef Zobel (1796). Poslední pronikavou přestavbou (1857 - 1858) prošla cihelna podle plánů A. Hellmychy a Předáka.
Umístění celého projektu Akademie užitých umění do areálu bývalé Hergetovy cihelny by bylo nejen naplněním a pokračováním řemeslných tradic tohoto místa, ale i krásným spojením síly ducha a hmoty, z kterého by zde vyrostla architektonická perla, obdivovaná celým kulturním světem i všemi návštěvníky Prahy. Jedinečnost místa akumulovaná do sevřeného prostoru je v projektu podpořena nejen plánovaným obnovením historických architektonicko-urbanistických tvarů, ale hlavně celým nabízeným programem, který je sem umístěn. Filosofií projektu je naplnit areál vším potřebným, aby zde student mohl žít a tvořit celý den i noc, a čas svého pobytu mohl plně využít pro své umělecké a duševní vzdělávání. Je zde tedy kromě ateliérů a mnoha dílen i nezbytné ubytování studentského typu, prostorná galerie situovaná do polouzavřeného Akademického náměstí, stejně jako divadelní sál pro sto diváků s možnostmi variabilních úprav prostoru i využití. Rovněž je pamatováno na restauraci, akademický klub, knihovnu s videotékou, prodejnu potřeb pro výtvarníky a fotografy a vlastní nakladatelství s tiskárnou.
Břeh Vltavy v místech našeho areálu tvořený opěrnou zdí, nad kterou je možné korzovat, je jedním z nejfantastičtějších míst pro relaxaci těla i ducha, jaký si můžete představit. Kryti korunami stromů k vám doléhá šumění rozvážných vlnek Vltavy, na které vidíte projíždět či postávat pramičky s milenci a párky majestátných labutí, to vše rámováno pohledem na středověký kamenný most s mnoha sousošími, či pohledem na řadu dalších architektonických skvostů, důkazů lidského umu minulých století, na který bychom i my svým dílem rádi navázali.

z materiálů o připravovaném projektu, 1991

/ mapa webu / 2006 - 2008 © Jakub Krejčí /
/ ilustrace Michal Postránecký / dreamdesign sny /