litografie

Litografie je v původní grafice základním a nejrozšířenějším způsobem tisku z plochy. Je to technika krásná i prostá zároveň. Má nejblíže k jednoduché kresbě na papíře, zachycuje věrně charakter rukopisu, a nabízí širokou škálu výrazových prostředků.
litografie
S litografickou technikou jsem se poprvé setkal začátkem osmdesátých let. Karel Holub, u kterého jsem do té doby paspartoval své ilustrace, mě odvedl do litografické dílny naproti přes ulici. Mé obrázky mu připomínaly litografie, a tudíž by bylo škoda toho nevytisknout víc.
Základní kresbu jsem si připravil na kámen doma, a když nastal čas, nastoupil jsem k litografické mašině. Po dvou dnech namáhavé práce jsem tiskárnu opustil. Moje první cesta vedla za kumpány. Ruce ještě od barev, vyprávím jim, jak jsem to zvládnul. "Šestnáct barev jsem použil, to ti Šalamounové a Suchánkové používají maximálně tak 5 barev". No někteří ani nevěděli o čem to mluvím, ale Igor Ševčík, ten se jenom zasmál a povídá: "milej Kubo, 16 barev uděláš ze čtyř základních (růžová, žlutá, modrá, černá), ty je musíš překrejvat přes sebe. Na růžovou žlutou, máš červenou, na ní pak modrou a máš hnědou..."
Vůbec jsem si neuvědomil, že to je základ tisknutí. Tiskař mě nic neřekl, pracoval jsem víc hodin za víc peněz. Ještě jsem měl z toho ostudu. Asi za tři dny, kdy už tisky byli suché, jsem si šel pro prvních čtyřicet šestnáctibarevných litografií. Tam mě však čekalo překvapení. Tiskař před oříznutím všech tisků, vrchní otočil. Ten jediný zůstal zdráv, ostatní byli krapet zařízlí.

Z mého prvního setkání s litografií vzešlo mnoho ponaučení. Na litografii jsem nezanevřel, ba naopak, je to moje milovaná disciplína.

/ mapa webu / 2006 - 2008 © Jakub Krejčí /
/ fotografie Antonín Malý / dreamdesign sny /