Raport Rakovník

Loutkář Jakub Krejčí říká, že co ostatním přijde těžké, je pro něj životní úděl. Symbolem prvního ročníku Rousínovského uměleckého sympozia se stala tajemná bytost usmívající se jako Mona Lisa. "Původně se měla jmenovat První RUS" vzpomíná s úsměvem Michal Faflík.
hlava 59
Ze zjevných důvodů však jméno neobstálo a bytost byla pojmenována Rous.
Jeho autorem je všestranný umělec Jakub Krejčí, který ze dřeva netvoří pouze loutky. "Nebyl to pro mě problém, moc jsem o tom nepřemýšlel" říká skromně. "Vám to možná přijde těžký, ale já v životě nic jinýho nedělal" dodává ještě v krátké přestávce, než se znovu s dlátem a paličkou pustí do opracovávání dvoumetrového špalku.
Nedá mi to a ptám se, jak je možné během pouhých pěti dnů stihnout vytvořit z mohutného kusu dřeva umělecké dílo. "Musí" odpovídá s nadhledem Jakub Krejčí, vážněji už dodává, že během tak krátké doby se opracuje do maxima, práce na detailech či kolorování by prý opravdu potřebovala víc času.
Poslední otázku směřuji ke kvalitě topolu z lánských lesů, z něhož v rousínově dřevěné plastiky vznikají. "Je tuhý a odolný" odpovídá Jakub Krejčí a dláto v jeho ruce se znovu zakousne do nažloutlého dřeva.
otázky kladl RH

/ mapa webu / 2006 - 2008 © Jakub Krejčí /
/ fotografie Antonín Malý / dreamdesign sny /